![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12588001
*
nr 1258 8001
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2019
kl 18:36:45
- Klassiska
27 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om JAG Acke
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:11
-
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:26
-
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55
*
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om JAG Acke
nr 1258 8001
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2019 |
- Klassiska
27 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...![](/tema/themes/{4BAD45CE-D568-4E5A-A754-77335A83FDA8}_183x97.jpg)
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk mÃ¥lare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.Läs mer om JAG Acke
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:11 -
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:26 -
3081 Oljemålning
Aristodemo Baigler (f. 1928), Italien. Barn med hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:55